Tapeeditüübid

Traditsioonilise ja levinuima pabertapeedi aluspõhi on kaetud valgust mitte läbilaskva värviga, mis varjab ka paberi koltumist. Tapeedi pealiskihile on trükitud (sageli ka sisse pressitud) muster. Kvaliteetsematel neist on kahekordne pealiskiht.

Pabertapeet on ökoloogiline materjal, see ei muuda ruumis ettenähtud sisekliimat. Pabertapeedid sobivad ka allergikuile. Sõltuvalt tootjast on paljud pabertapeedid väga hea pleekimiskindluse ja pestavusega. Mõned tootjad katavad tapeedi pealispinna õhukese akrüüli kihiga, mis kaitseb pealispinda niiskuse eest ning võimaldab tapeeti lihtsasti puhastada. Samas on pabertapeet üks keerulisemaid materjale tapetseerimisel. Seinte ettevalmistus enne tapetseerimist nõuab erilist tähelepanu.

Fliistapeet (ka easy-up või non-woven) on järsult populaarsust kasvatanud seinakattematerjal. Ta on analoogne paberile, kuid tema koostisse kuuluvad tapeedi tugevdamiseks spetsiaalsed lisakiud, nt tselluloos või puuvill. Fliistapeedil on traditsioonilise pabertapeediga võrreldes mitmeid eeliseid ning erinevusi – suurim on see, et niiskudes fliistapeet ei veni. Nii võib tapeediliimi kanda rulliga otse seinale, kuna puudub vajadus lasta liimil paanidesse imenduda.

Vinüültapeet on kõige suurema kulumiskindlusega seinakate ning ta talub reeglina üsna hästi veega puhastamist. Seetõttu sobib ta suurepäraselt näiteks esikusse, kööki või ühiskondlikesse ruumidesse. Vinüülitapeedi aluspind võib olla kas paberist või fliisist. Seda on kerge paigaldada tänu sellele, et tapeedi pealispind ei ime endasse liimi ja seda saab pesta. Kui liim on paani ära määrinud, siis võib selle sealt eemaldada lihtsalt niiske lapiga.

Tekstiiltapeet võib olla kas paberist või fliisist põhjal, mille peale on kleebitud kootud mustriga kangas või kangakiud. Tapeedi tekstiilse pealispinnana kasutatakse enamasti naturaalseid lina-, siidi- ja puuvillakiude, aga ka erinevaid viskoosi- ja polüestrisegusid, kunstsiidi. Selline tapeet tekitab eriti sooja ja luksuslikult rahuliku miljöö. Tuleb arvestada, et tekstiiltapeet ei salli liigset niiskust, suurt õhu niiskustaseme kõikumist ning talle sobib kuivhooldus.

Metalltapeet on kaetud alumiiniumfoolium kihiga, mis jätab eriliselt luksusliku mulje. Metalltapeedid on suure valguskindlusega, hõlpsasti puhastatavad ning tulekindlad. Tuleb aga arvestada, et selline tapeet nõuab väga hoolikalt ettevalmistatud seinapinda, kuna iga pisemgi defekt paistab tapeedil hästi silma.

Naturaalsete tapeetide pealmine kiht on looduslikest materjalidest: nt bambus, roog, džuut, sisal, vilgukivi, puiduspoon või hoopis kork. Ökoloogilised tapeedid loovad ruumis erilist kliimat: soodustavad õhuvahetust, jaotavad optimaalselt niiskust ja võrreldes tavapäraste pabertapeetidega on palju kõrgema heli isoleeriva võimega. Looduslike tapeetidega võib kleepida nii terveid ruume, kui ka üksikuid selle osi, näiteks seinu või lagesid. Looduslikud tapeedid sobivad ka mööbli dekoreerimiseks.

Efekttapeetide alla kuuluvad näiteks samettapeedid ja klaashelmestega tapeedid. Võivad olla nii fliseliinpõhjal kui paberist põhjal ning nõuavad kuivhooldust.